MOKS-Başarıya Giden Yol


Motivasyon Odaklı Katılım Sağlama mı, Meşe Odunu ve Kızılcık Sopası mı?

MOKS-Başarıya Giden Yol

Başarıya ulaşmak için ne yapmalı? Çalışan ve yönetici ilişkileri nasıl olmalı? Şirketinize nasıl daha fazla değer katarsınız? Nasıl daha verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz? Bunlar gibi pek çok sorunun cevabını bu kitapta bulacaksınız. Her zaman kitapların önemli yerlerinin altını çizerek okurum. MOKS'u okurken fark ettim ki tüm cümlelerin altını çiziyorum. Müthiş bir kitap! 

Onur Kahraman
MOKS, insanın okurken bazen güldüğü bazen inanamadığı bazen de "İşte olması gereken" dediği çok güzel hazırlanmış bir kitap. Şirket uygulamaları ile ilgili çok faydalı bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Emeğinize teşekkürler

Çoban Ahmet'in hikayesi
http://www.hurriyet.com.tr/coban-ahmet-futurist-oldu-315560

 

 

MAN'ın ürettiği bir yolcu otobüsünü satın alan müşteri, pek de olmadık bir istekte bulunuyor, şasi uzatılacak. Aslında satılmış bir ürün, müşteri bu isteği vaktinde yapmamış ve dışarıya yaptırılacak bir iş. Tabii yaparız diyorlar, alıyorlar otobüsü, onca masrafı MAN karşılıyor, gerekli değişiklikleri yapıp Karadenizli müşteriye iade ediyorlar.
Gerçek bir vaka...
Bir gün sonra, müşteri arıyor Benim bir top çekim kayıp diyor. MAN'dakiler şokta, çünkü önemli bir suçlama, hele kişisel çekiyse ve biri imzalar imzalar dağıtırsa altından kalkılamayacak bir olay. Her yeri arıyorlar, yok. Neredeydi çek? diyorlar, adam Bir top çek bagajdaydı diyor. Allah Allah, bagajda çek koçanı ne arar? Hem niye almazsın, tamire yollarsın çeklerini. Telefonda da zor anlaşıyorlar. Karadenizli bir MAN yöneticisinden rica ediyorlar Biz her lafı iki kere tekrarlatıyoruz, ne olur sen konuş, hangi bankadan almış, koçanda kaç çek varmış? Sağlıklı bilgi alamıyoruz. Çok da sert bir adam, ters konuşuyor. Sen halledersin.
MAN yöneticisi arıyor:

  • Merhaba Ahmet Bey, ben de Karadenizliyim.
  • Ne cuzel.
  • Çekler şahsi mi? Şirket çeki mi?
  • Ne biçim soru bu? Şahsi çekim.
  • Yav hemşerum, biz her şeyi anladık da çekler bagajda ne arıyor?
  • Müşteriye dağıtıyorum, sağa ne? Geri verun çeklerimi.
  • Yav, müşteri çeki ne yapsın? Niye dağıtıyorsun şahsi çekini müşterine?
  • Yiyor kardeşim, sana vazife mi müşterinün top çeki ne yaptuğu?

Anlaşılıyor ki, müşterinin bagajdaki bir koli top keki, araç tamirat için sanayiye gittiğinde oradaki çıraklar tarafından afiyetle yenmiş.
Herkes rahatlıyor. Hocam, Allah'tan, Ülker'in deposu havaalanı yolunda ve bize yakın. İki koli top kek alıp yolladık dediler, çok güldüm.