App Inventor Eğitim Seti Yayında (Türkcell - Geleceği Yazanlar)App Inventor Eğitim Seti Yayında (Türkcell - Geleceği Yazanlar)

Turkcell Geleceği Yazanlar elçileri olarak, geçtiğimiz hafta App Inventor'ı Türkçe bir eğitim seti haline getirdik.

Geçtiğimiz nisan ayında Türkiye'nin dört bir yanından gelen yoğun başvuru sonrasındaki detaylı bir incelemeyle üniversite elçiliği görevine seçildiğimiz Turkcell Geleceği Yazanlar'da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geleceği Yazanlar elçileri olarak, Google'ın bilgisayar programlamayla yeni tanışan kişilerin kolaylıkla Android işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamalar yapabilmesi için oluşturduğu App Inventor projesini, 8 saatlik Türkçe bir video eğitim setine çevirdik.

Eğitim setini hazırlamak için toplandığımız Karaköy'deki Geleceği Yazanlar merkezinde 1 hafta süren yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Hazırlama aşamasında hem eğlendik hem de App Inventor'ın gelişmesine katkı sağladığı programlama mantığımızı geliştirdik.


 

Eğitim setini hazırlarken öncelikle App Inventor'ın nasıl bir mantıkla çalıştığını öğrendik. Daha sonra App Inventor'ın kendi sitesindeki eğitim kitabında bulunan örnek uygulamaları incelendik ve her elçi seçtiği iki uygulamayı App Inventor ile yaparak uygulamaların bütün yapım aşamasını açık ve anlaşılır şekilde video derse dönüştürdü.

 

Bu projede emeği geçen ekip arkadaşlarım:

  • Abdullah Sarıkaya - Kocaeli Üniversitesi Elçisi
  • Ahmet Yaylalıoğlu - Balıkesir Üniversitesi Elçisi
  • Doğukan Yıldırım - Pamukkale Üniversitesi Elçisi
  • Gizem Yurdagül -  Çankaya Üniversitesi Elçisi
  • İbrahim Höbekkaya -  Cumhuriyet Üniversitesi Elçisi
  • İsmail Arslan - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Elçisi
  • Kadirhan Ekmekçioğlu - Dumlupınar Üniversitesi Elçisi
  • Taner Utku - Maltepe Üniversitesi Elçisi
  • Volkan Kılıç - Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Elçisi
  • Yusuf Eren Utku - Selçuk Üniversitesi Elçisi

YouTube'daki Geleceği Yazanlar kanalında yayınladığımız eğitim setine buradan ulaşabilirsiniz.

Pek çok çocuk ve gencin hayatını değiştireceğine inandığımız bu eğitim setinin bir sonraki aşamasında, Geleceği Yazanlar elçileri olarak App Inventor ile daha ileri seviye uygulamalar yapmayı planlıyoruz.

İçeriği oluştururken yaşadıklarımıza göz atmak isterseniz buyrun:

 

App Inventor nedir?

App Inventor, Google tarafından ortaya çıkarılan ve sonrasında MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen özgür bir web uygulamasıdır. MIT'nin diğer projeleri Scratch ve StarLogo TNG gibi grafiksel bir arayüz kullanan uygulama, Android işletim sistemi üzerinde çalışan mobil uygulamaların yapımında satırlarca kod yazdırmak yerine görsel objeleri sürükle bırak özelliğini kullanıyor.

Google'ın projeyi geliştirirken, önemli programlama araştırmaları ve kendi bünyesinde bulunan pek çok geliştirme ortamından yararlandığı App Inventor, güçlü fikirlerin ve aktif öğrenmenin bağ kurduğunda daha yararlı olduğunu savunan yorumlayıcı öğrenme felsefesini temel alıyor. Çocukların ve gençlerin yapboz parçalarını birleştirirmiş gibi kolaylıkla ve eğlenerek uygulama geliştirebildiği App Inventor, dünya üzerinde pek çok ülkede yoğun ilgi görüyor.

Uygulama yazmayı kolaylaştıran bu yeni aracı sizin de seveceğinizi umut ediyoruz. :)

İlk Ders aşağıdadır:

alıntı