Deneme Çözmenin ÖnemiDeneme Çözmenin Önemi

Bol Bol Deneme Çözmelisiniz.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin en önemli özelliklerinden bir de düzenli bir şekilde deneme çözme stratejileridir. Bu denemelerin genel amacı öğrencinin fotoğrafını çekmektir. Geniş aralara vermeden ve sınav yaklaştıkça araları sıklaşan şekilde deneme çözmelidirler. Deneme çözecek ortamlara özellikle dikkat etmelidirler. Bu anlamda deneme çözülecek ortam bir sınıf ortamı olmasına dikkat edilmelidir.
Denemeleri çözerken hazırlamış olduğunuz fiziksel şartlar gerçek sınavı mutlaka çağrıştırıyor olmalıdır. Denemeye başlandığında bitimine kadar araya bir başka etkinlik konulmamalıdır. Öğrenciler biz eğitimcilerin bu şekildeki uyarıları karşısında "hocam bu deneme değil mi? neden sıkıştırıyorsunuz ki!" dediklerinde verilecek en güzel cevap. Denemeler gerçek sınavın bir provasıdır. En zor durumlarda bile denemeye başlandığında mutlaka bitirmeyi hedeflemek lazım. Hastaydım giremedim, başım ağrıdı bitiremedim, bahaneleri mantıklı hale getirmeyle kaygıdan uzaklaşılmış olmamaktadır.
Sizler bütün denemeleri ciddiye almalısınız. Tüm işaretlemeleri ve sistematik hale gelen deneme çözüm stratejileri mutlaka denemelerin sıklaşacağı son üç aya kadar mutlaka netleşmesi gerekmektedir.
Deneme sorularının çözümünün bitmesi, denemenin bittiği anlamına asla gelmez. Mutlaka denemeden sonra sorular ve cevaplarıyla alakalı bir analiz çalışması yapılmalıdır. Hangi sorularda yanlış yapıldığı veya hangi konularda eksik kalındığı bilinmeli ve onun üzerinde hemen bir çalışma planı yapılmalıdır. Buna erken müdahale planı olarak bakılmalı ve bir sonraki denemeye asla bu hatalar tekrar edilmemeye çalışılmalıdır.
Cevap anahtarlarının kontrolü ve sonrasında ki doğru ve yanlışların değerlendirmesi konusunda branş öğretmenleri ile ciddi ve samimi bir görüşme atmosferi oluşturulmalı ve öğretmenlerden sorularla alakalı değerlendirmeleri ciddi bir şekilde dikkate alınmalıdır.
Denemeler sınavlara hazırlanan öğrencilere gerçek sınav hakkında sağlıklı bir kanaatin oluşması için yapılmış hazırlık çalışmasıdır. Bununla birlikte denemelerin gerçek sınav kalitesinde olup olmadığı da iyice gözlemlenmelidir. Bunun en pratik yolu, son beş yılın gerçek sınavlarını edinmek ve onlar üzerinden değişik aralıkla denemeler yapmaktır. Her ne kadar denem çözerken karşınıza önceden ders çalışırken karşılaştığınızı sorular gelse de bu bir anlamda soru tarzına alışmanız notasında sizlere yardımcı olacaktır.
Deneme sınavlarının gizle amaçlarından bir tanesi sınav süresinde sınava hazırlanan geçlerin uzunca bir süre zihinsel faliyet yaparak bir yerde oturma alışkanlığının kazandırılması ve sınav stresiyle baş etmeyi öğrenmesidir. Yukarıdaki sebeplerden dolayı denemeler gerçek sınava en yakın sınav olacağı bilinerek ciddiye alınmalıdır.

Alıntı