Kimseye Fişinizi Çektirmeyin.


Bir öğrenciniz olduğunu düşünün; matematik dersinde kendi bölme yöntemini geliştiren, fen dersinde yapılan deneylerle yetinmeyip yeni deneyler kurgulayan. Hatta küçük yaşta deney seti içinde bulunan karışımları kullanarak etrafındaki değişimleri gözlemleyen. Siz olsanız ne yapardınız?

Kimseye Fişinizi Çektirmeyin.

Günümüzde internetin nimetlerinden biri olan bilgi, artık her yaştan her insanın hizmetinde. Okullarımızda artık eskisi gibi sadece öğrenciye bilgi aktarmak kimseyi memnun etmez oldu. Öğrencinin neye ilgisi, merakı varsa o alanda kendi çabası ile ortaya bir ürün çıkarabiliyor. Bu ürünleri isterse pazarlayabiliyor. 

Okul alanı içinde derste söz alamayan öğrenci, bilgisayar karşısında oynadığı oyun için oyun videosu çekerken heyecanını görmek gerek.

Bilim şenliği için hazırladığı projesini sunarken gelen sorulara cevap verebilmek için mobil telefonunu kullanan öğrencinin heyecanını görmek gerek.

Hazırlanan derginin tasarım ve dizgisini profesyonel firma yerine tamamen kendi yapan öğretmenin dergi baskıdan çıktığındaki heyecanını görmek gerek. 

Örnekler çoğaltılabilir. 

Öğrenci eğer senin ilgi ve merak duyduğun konu okul ortamında yeşermiyorsa onu büyütebileceğin yeri kendin aramalısın.

Hayat boyu öğrenen öğrencilere diyorum ki: "Fişinizi kimseye çektirmeyin."