Hiç Kimse Yapmıyorsa Ben Yapmalıyım.


Eskiden annelerimiz, ablalarımız, kendi çeyizlerini, halılarını kendi el emekleri ile üretirlerdi. Yani bir bakıma

Hiç Kimse Yapmıyorsa Ben Yapmalıyım.

Erkekler de aynıydı. Mahallede oynamak için araba mı lazım? Hemen getir 3 bilyalı, getir tahtaları veya pazar kasasını, alın size araba. Tamamen çocukların kendi ürünü. Uçurtma mı lazım? Hemen kendimiz yapıverirdik. 
Şimdi öyle mi ya? Çocuğun istediği şey ne olursa olsun ailesi tarafından  -biz yoksulluk çektik, çocuğumuz çekmesin düşüncesiyle- hemen alınıveriyor. Çocuk oyuncağa kendi hayalini, el emeğini ne yazık ki katmıyor. Beyinlerinin ilgili bölümlerini kullanmıyorlar artık.
Ülkemizin güzide meslek liselerinden birinde görev yaparken, öğle arası öğrencilerin vakitlerini geçirmeleri amacıyla açık olan bilgisayar laboratuvarında öğrenciler çeşitli aktiviteler yapıyorlardı. Bu arada bilgisayarda oyun oynayan bilişim teknolojisi bölümü öğrencisine yaklaşarak:
-Bu oyunu oynayıncaya kadar harcayacağın zamanı, bu oyunun benzerini yapmak için harcasan olmaz mı? dediğimde cevap ilginçti:
-Hazır yapılmışı var. Niçin yapayım ki?
Olay şu muhteşem tespiti aklıma getirdi:

JAPONLAR ;
''Biri yapabiliyorsa,ben de yapabilirim.
Hiç kimse yapmıyorsa ben yapmalıyım.''
TÜRKLER ;
''Biri yapabiliyorsa ben neden yapayım.
Hiç kimse yapmıyorsa,ben nasıl yapayım.''?

ABD Başkanı Barack Obama'nın Bilişim Üzerine Konuşmasını aşağıda izleyebilirsiniz. Herkes mühendis olmayabilir ama gelecekte hayal gücümüzün, eleştirel düşüncelerimizin körelmemesi için hemen MAKER olmaya.

 

 

Foto: http://www.caresizsiniz.org/wp-content/uploads/2016/10/kendi-bilgini-kendin-%C3%BCret_altyaz%C4%B1l%C4%B1-700x325.png