İmparatorlar Kulübü / (The Emperor’s Club)-2002


Gerçek öğretmenliğin hikayesi: “İmparatorlar Kulübü”

İmparatorlar Kulübü / (The Emperor’s Club)-2002

Tüm hayatını yalnızca öğrencileri üzerine kuran, kendi hayatını ikinci plana iten hem klasik hem de idealist bir öğretmen olan bunu çok iyi harmanlayan William Hundert’ın hayal kırıklığı, zafer ve gurur dolu hikayesini anlatır “İmparatorlar Kulübü”.

Gerçek bir öğretmenin özel hayatının olamayacağını aslında kendisiyle de hesaplaştığı, öğretirken aynı zamanda kendisinin de öğrenci olduğunu, gerçek bir öğretmenin aynı zamanda gerçek bir insan olduğunu dile getirir. Film öğretmenliğin ne kadar zorlu yollardan geçtiğini ve ne denli uzun bir yolculuk olduğunu da gösterir izleyiciye. Tabiki bu işi karakter haline getirenler, büyük bir misyon olarak görenler için geçerlidir bu dediğim. Aksi takdirde bazı öğrencilerden daha aşağıda olan öğretmenler de yok değildir.

“İmparatorlar Kulübü” öğretmenliği hissettirir, yaşatır ve hem insan olarak hem de bir öğretmen olarak insana kendi benliğini sorgulattırır; insana kendiyle yüzleşmesi için imkan verir. William Hundert’ın yaşadığı hayal kırıklıklarını, manevi doyumu sizde onunla duyumsayabilirsiniz.

Ethan Canin‘in kısa öyküsü “Palace Thief“den beyazperdeye taşınan film, ‘Ölü Ozanlar Derneği’ ve İyilik Bul, İyilik Yap gibi filmlerin yolunu takip eder.

Mesleğine aşık olan son derece idealist ama aynı zamanda sıkı kuralları olan klasik bir öğretmen tipi de çizen William Hundert, St. Benedict’s Akademi’de eğitmenlik yapan bir tarih profesörüdür. Yeni okul döneminin açılmasıyla birlikte yeni öğrenciler gelmiştir William Hundert’ın sınıfına. ‘The Emperor’s Club’ isimli geleneksel sınıf yarışması için öğrencilerin son derece sıkı çalışması ve seçilen üç öğrenciden biri olması gerekmektedir. Ancak öğretmenin hayatı sınıfa ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell isimli öğrencinin gelmesiyle değişecektir.

 

İzlemek için: http://www.hdfilmiz.com/imparatorlar-kulubu-the-emperors-club-turkce-dublaj-izle.html/5

Foto: http://www.beyazperde.com/filmler/film-48219/fotolar/detay/?cmediafile=18354050