Scratch ile kolay ve eğlenceli kodlamaScratch ile kolay ve eğlenceli kodlama

strach-700x366

 

Birçoğumuz ilkokulda kodlama dersinin gerekliliğinin farkındayız. Yurt dışında yıllardır ilkokullarda öğrencilere kodlama dersleri verilmekte ve çocuklar programlamaya teşvik edilmektedir. Peki ya biz İlkokullarda yabancı olduğumuz kodlamanın mantığını nasıl anlatırız ve kodlamayı öğrencilere nasıl sevdiririz işte bunun en eğlenceli cevabı SCRATCH!

Scratch ile öğrencilere artık oyunu sadece oynayan değil kendi oyununu oluşturabileceklerini ve arkadaşları ile paylaşabileceklerini gösterebiliriz. Peki ya Scratch nedir?

Scratch, MIT Üniversitesi'nde Amerikan Ulusal Bilim Kurumu tarafından desteklenen bir proje olarak 2003 yılında başlatılıp 2007 yılında bitmiştir.

Geliştiriciler uygulamaya ismini Kelime anlamı "çizmek" ve "kedi tırmığı" anlamına gelse de Dj'lerin disk üzerinde hareket ettirerek yeni şarkılar oluşturmasından esinlenerek vermişlerdir.

Program kendi web sayfası " https://scratch.mit.edu/ " üzerinden kolayca üye olup tarayıcı üzerinden kodlamayı desteklemektedir. Dilerseniz işletim sisteminize göre web sayfasından bilgisayarınıza ücretsiz indirebilir ve dilediğiniz dilde yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda Scratch web sayfası üzerinden başkalarının uygulamalarına göz atıp güzel fikirler alabilir ve sizde uygulamalarınızı paylaşabilirsiniz. Bize programlamanın eğlenceli ve paylaşıma açık dünyasını açan Scratch'i gelin daha yakından tanıyalım..

Screen Shot 2015-08-29 at 13.05.13

Scratch sade tasarımı ile anlaşılır ve kolaydır.

Screen Shot 2015-08-29 at 13.06.06

Bu kısımda hazır kod blogları 8 ana başlıkta toplanmıştır. Komutları sürükle bırak yöntemi ile kullanıp kendi oyununuzu tasarlayabilirsiniz. Gelin bu başlıkları inceleyelim.

Hareket: Uygulamanızda kullanacağınız karakterlerinizi sağa, sola ilerletebilir, döndürebilirsiniz.

Görünüm: Belirtilen kodlara göre istenen kostüme veya karaktere geçiş yapılabilir, ekrana mesaj kutuları çıkartabilirsiniz.

Ses: Kaydettiğiniz sesleri çalabilirsiniz, enstrüman değiştirebilir nota çalabilirsiniz.

Kalem: Kalem rengi, boyutunu değiştirebilirsiniz.

Kontrol: Programın başlangıç, bitiş ve yönlendirilmesi, döngüler ve karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Algılama: Klavye, fare kontrollerini ekleyebilir, nesnelerin birbirine değmelerini denetleyebilir, birbirlerine yaklaştıklarında onlara yeni hareketler ekleyebilirsiniz.

Operatörler: Matematik işlemleri (+, - ,* ,/ , mod) ekleyebilirsiniz.

Değişkenler: Değerleri geçici olarak saklamak için kullanabilirsiniz.

Screen Shot 2015-08-29 at 13.06.18

Karakterinizin konumunu yönünü ve ismini değiştirebilirsiniz.

Yazılar: Karakterin etkilendiği kodları sürükleyip bu alana bırakabilir, silmek istediklerinizi tekrar sürükle bırak veya sağ tık -) sil ile iptal edebilirsiniz.

Kostümler: Karakterinize kodun akışına göre yeni kostümleri Scratch'in kendi galerisinden veya bilgisayarınızdan ekleyebilir dilerseniz çizebilirsiniz.

Sesler: Karakterinize içeri aktar ile Scratch'in kendi galerisinden veya bilgisayarınızdan ses ekleyebilir dilerseniz ses kaydı yapabilirsiniz.

Screen Shot 2015-08-29 at 13.06.26

Oluşturduğumuz uygulamayı yeşil bayrak ikonu ile çalıştırıp kırmızı yuvarlak ikonu ile durdurabilirsiniz.

Kesme kopyalama butonları ile istenilen karakterler çoğaltılabilir, kesilebilir ve boyutlandırılabilir.

Screen Shot 2015-08-29 at 13.06.35

Görüntüleme butonları ile programı istenilen şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Yıldız şeklinde olan butonlarla uygulamanıza Scratch'in galerisinden ya da bilgisayarınızdan karakter ekleyebilir dilerseniz çizebilirsiniz.

Sahne kısmında ise uygulamanızın sahnesine yaratıcı değişiklikler yapabilirsiniz.

Geliştiriciler aynı zamanda daha küçük yaş grupları için tabletlerde kullanabileceğiniz ScratchJr uygulamasını çıkarttı. Kodlama ile çocuklarınızı daha erken tanıştırmak için bu uygulamayı ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

Screen Shot 2015-08-29 at 13.06.43

Gördüğünüz gibi Scratch kodlamaya başlayanlar için müthiş fırsat.

Ayrıca ben bu yazıyı yazarken tesadüf eseri İngiltere'de Abbotswood İlkokulunda eğitim gören kuzenim yanımdaydı ve programı 5. Sınıfta bir yıl boyunca gördüğünden bahsetti. Maalesef Türkiye'de yaşıtlarının çoğunun kodlama nedir ne işe yarar bundan bile haberi yok. Ülkemizde de kodlama ile öğrencilerin çocuk yaşta tanışması dileğiyle… Unutmayın öğrenmelerine fırsat verilirse Scratch ile sevecek ve kolayca kodlama yapacaklardır.

Ayrıntılı bilgiye Scratch web sitesinden ulaşabilirsiniz.

https://scratch.mit.edu/

http://www.scratchjr.org/

 

alıntı