Haydi Derste Oyun Oynayalım?


Olmaz demeyin çok da güzel olur. Birçoğunuzun bildiği ve duyduğu gibi Minecraft ın sanal dünyasında çocuklar çoktan hayal ettiklerini oluşturmaya ve geliştirmeye başladılar. Peki ne ki bu Minecraft?

Haydi Derste Oyun Oynayalım?

Oyunun mantigi "mine" ve "craft" üzerinedir, yani oyuncu çevreden topladiği kaynakları/madenleri birleştirerek daha iyi aletler oluşturabilir, kendine ev yapabilir ve özel yaratıkları yok ederek özel malzemelere sahip olabilir.

Minecraft'ın bir dijital Lego gibi olduğunu dügünürsek yaraticilkla beraber çocuğun - gelişimini pozitif yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz.Günümüzde kitaplarla ve öğretmenin kullandığı bilgisayar gibi çeşitli bilişim teknolojilerine ek olarak sunulabilecek eğlenceli ve etkileşimli bir araç olan Minecraft: Eğitim Sürüma'nün belirgin olarak öne çikan avantajları var: bunlann başında öğrencilerin Minecraftı hali hazırda bilmesi ve Minecraft ile vakit geçirmeyi sevmesi geliyor. Alışkın olduklan dijital bir ortamda öğrenciler yapmak istediklerinizi rahatlkla gerçekleştirebillr; hatta hayal güçlerini istedikleri gibi dilerseniz grup çalismnasi yaparak da kullanabilir ve öğretmenler de hazirlayacaklan ders planlarına Minecraft'ı entegre ederek kazanimlanna uygun bir sekilde eğlenceli bir ders işleyebililer.

Örnek olabilecek çeşitli oyun-oyunlaştırma fikirleri:

Minecraft oyunu ile;

  • İstanbul fethedilirken Fatih Sultan Mehmet'in gemileri karadan nasıl yürüttüğünü mü göstermek istiyorsunuz?
  • Öğrencilerinizin herhangi bir nesneyi vb şeyi detaylı bir şekilde büyütülmüş halini araştırıp tasarlamalarını mı istiyorsunuz?
  • Öğrencilerinizin alan hesaplaması, uzunluk ölçümleri, oran-orantı, olasılık gibi matematik becerilerini mi yapmalarını istiyorsunuz?
  • veya aşağıda örnekte olduğu gibi öğrencilerinizin edebiyat dersinde senaryo konusunda kendi senaryolarını oluşturup, senaryoya uygun stüdyo alanını oluşturmalarını sağlamak, senaryonun çekimini sağlamak ve sonunda kısa bir film mi oluşturmalarını istiyorsunuz?

http://www.eba.gov.tr/haber/1496195445

 

 

  • Öğrenci oyunda seviye atlamaya çalişyor. Halihazırda 5 puanı var. 7 puan daha toplarsa 'usta hikaye anlatıcı" olma hakkını kazanacak. Eksik puanlarını da yaratıcı yazı yazma ünitesi görevini yerine getirerek tamamlamayi umuyor. 
  • "Ahmet geçen gün kütüphanede bulduğu bir kitabın içinde gizli olan matematik sorusu üzerinde arkadaşları ile çalışmakta. Amaç kodu herkesten önce kırmak!Bu zorunlu bir görev değil, tamamen öğrencileri iradeleri ile uğraşmayı seçtikleri türden bir görev?
  • "Her Cuma okul bir konuşmacıyı misafir ediyor. Onlara gizli müttefik deniyor. Bu haftaki konuşmacının adı Metin ve bilgisayar programlar ile müzik oluşturabillyor. Öğrencilere gelecek hafta gerçekleşecek "boss fight büyük dövüş' hakkında yardimci olacağını söylüyor. Okulda her iki haftada bir "boss dövüşü"gerçekleşmekte ve öğrenciler büyük bir merakla bunu beklemekte."
  • "Öğrenciler yeni bir eğtim almadan evvel o konuda bildiklerini bir Zaman Kapsülü içine atıyorlar ve eğitim bittikten sonra açıp yeniden o konudaki bilgilerini karşılaştırıp aslında ne kadar çok öğrendiklerini birbirlerine sunuyorlar. En iyi sunumu yapana ögretmenler odasında, öğretmenlerle sohbet etme ve istediği sorulari sorma ödülü veriliyormuş.

Son olarak öğrencilerinizle deneyebileceğiniz on yeni fikirle yazımızı tamamlıyoruz:

1) Mimarlık: Kod Oluşturucusu’nu kullanarak, Taipei 101 veya Burç Halife gibi dünyanın tanınmış gökdelenlerini yeniden oluşturabilirsiniz. Ajan binayı yaparken öğrencileriniz çevresinde alan düzenlemesi yapabilir.

2) Sanat Tarihi: Öğrencilerin gruplar hâlinde çalışarak Mondrian, Monet, Picasso, Warhol gibi sanatçılardan esinlenerek ev tasarımı yaptığı bir topluluk oluşturun.

3) Matematik: Belirli özelliklere sahip bir ev yapın, çalışma sırasında maliyetlerin kaydını tutun. Oyundaki farklı blok tipleri için maliyet belirleyin, öğrenciler binayı belirli bir bütçeye göre tamamlasınlar.

4) Fen: Tarım çalışmaları yapın; öğrencilerinizden Kod Oluşturucusu’nu kullanarak tarım programları oluşturmalarını isteyin. Belli değişkenleri değiştirerek bunun ekinlerin büyümesini nasıl etkilediğini gösterin.

5) Kompozisyon: Basit şiirler yazdırın; öğrencileriniz şiirlerini tamamlayan görsel öğeler oluştursun, arkadaşlarının inceleyerek gezebilmeleri için önüne tabelalar koyarak “görsel şiir” yaratsınlar.

6) Yabancı Dil: Minecraft’de dili yabancı bir dile geçirip, öğrencilerinizden bir topluluk oluşturmalarını isteyin; çalışırken yalnız bu ikinci dili kullanarak sohbet etsinler, bu dilde NPC ve tabelalar kullansınlar.

7) Bilişsel Düşünme: Daha hızlı oluşturmalarına yardımcı olan döngü ve yinelemeler (ör. çatı yapımı, tünel kazma için) kullanarak Kod Oluşturucusu ile programlar geliştirin.

8) Topluluk: Evlerine götürüp ailelerine Minecraft’de ev yapımı ya da değerli kaynakların madenciliği gibi basit görevlerin nasıl yapılacağını öğretmeleri için dünyalarında basit öğreticiler oluşturun.

9) Proje Planlama: Öğrencilerinizden Minecraft ile yeniden hazırlanabilecek içerik önermelerini ve bu içeriği ilerideki dersler için nasıl değiştirdiklerini göstermek için oluşturup, yazmalarını isteyin.

10) Edebiyat: Okumakta oldukları bir kitabın geçtiği yer ve zamanı oluşturun; tartışma sorularını yanıtlamak ya da kitap ile onların dünyaları arasında bağlantı kurmak için tabela, afiş, panolar kullanın.

Bunların hepsini yapabilirsiniz. Sadece kendinizin hayal kurmasını ve öğrencilerinizin hayal kurmalarının önüne geçmeyin.