Teknolojik Proje (Dönem) Ödevi-1Teknolojik Proje (Dönem) Ödevi-1

İnternet öncesi ödev hazırlamayı bilirsiniz. Dönem ödevi (şimdiki zamandaki adı proje) araştırması tam bir çileye dönüşürdü. Cumartesi kütüphaneye gideceksin. Eğer kütüphaneye giren sayısı fazla değilse Kütüphaneye girmek için nüfus cüzdanını kapıdaki görevliye vereceksin. Dewey 10 lu sistemine göre düzenlenmiş sistemden tahmini olarak ödevin olduğunu düşündüğün kitabın bilgilerini kağıda yazarsın. Kağıdı görevliye ver, görevli bir süre sonra kitabı bulur gelir. Araştırma konun içinde varsa oturup yazabilir veya parana kıyıp fotokopi çektirebilirsin.Daha sonra çizgisiz kağıda güzel yazı ile ödevini yazdıktan sonra öğretmenine teslim edebilirsin.

Ama kütüphaneye giren sayısı fazla ise dış kapıdaki görevli seni içeri almaz, içerden birisi çıkarsa o zaman sen girebilirdin.

Günümüzde ise ödev (proje) hazırlama çok farklı bir hale geldi. Kütüphaneye gidip sayfaların arasında boğuşma derdi sona erdi. Bilgisayarın başında google amcaya yazıyorsun o senin adına projeni güzelce hazırlıyor. Sen de yazıcıdan çıktısını alarak öğretmenine teslim ediyorsun.

Yukarıdaki ifadelerimde farketti iseniz iki dönem (1)İO-İnternet Öncesi 2)İS-İnternet Sonrası) arasındaki ödev araştırma bölümü teknolojiye ayak uydurmuş ama öğretmene teslim edilen fiziki sayfalar değişime uğramamıştır. Hala projeleri kağıt üzerinde teslim ediyoruz.

Sizce bu durumu farklı hale getirebilir miyiz? Evet. Sizinle bir sonraki yazımızda proje ödevlerimizi çok basit bir şekilde kendimizin hazırladığı bir web sitesi olarak hazırlayacağız. Diğer yazımızda görüşmek üzere...