Hedefini Belirledin mi?


Bir ignliiz üvnseritsinede ypalaın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş.

Hedefini Belirledin mi?

Bir ignliiz üvnseritsinede ypalaın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. öenlmi oaln brincii ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyş. ardakai hfraliren srısaı krıaşk oslada ouknyuorumş. çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btün oalark oykuorumuşz.

------   ---------------------------------- X

Sağ gözünüzü kapatın. X e bakın, çizgidekikesitin kaybolacağı noktayı buluncaya kadar yakınlaşıp uzaklaşın. Beyin eksik kalan bölümü tamamlamaya çalışacaktır.

Hızlı okuma çalışmalarının sonunda kitap okurken de uygulanan metod aynıdır. Sayfada önemli görünen yerlere göz gezdirdiğinizde beyin arada kalan boşlukları tamamlar.

Otuz dört yaşındaki bir bayan yüzücü 4 Temmuz 1952 tarihinde, Catalina Adası`ndan Kaliforniya kıyılarına, 21 mil yüzebilen ilk bayan yüzücü unvanını almak istiyordu. Adı Florence Chadwick olan bu yüzücü Manş Denizi`ni her iki yönde geçen ilk bayan yüzücü unvanına da sahipti.

4 Temmuz günü okyanus suyu vücudu uyşturacak denli soğuktu. Hava o denli sisliydi ki Florence Chadwick beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu. Florence köpekbalıkları ve dondurucu soğuğun etkisini hiçe sayarak 15 saat yüzdü. Yakındaki bir teknede bulunan annesi ve antrenörü, Karay çok yaklaştıklarını ve devam ederse başarabileceğini söylediler. Florence azimli ve başarılı bir yüzücü olmasına karşın kendisini sudan çıkarmalarını istedi.

Florence Chadwick, 4 Temmuz günü 21 millik rekora yarım mil kalmasına karşın yüzmeye devam edemeyişinin nedenini şöyle açıkladı:

"Karayı görebilseydim, başarabilirdim!"

Florence Chadwick`in vazgeçmesinin nedeni ne yorgunluk ne de soğuktu. Tek neden, sis yüzünden karayı görememekti. Bu da yaşamımızın bir gerçeği değil midir? Bir şeyi başarabilmek için, ortada gözle görülebilir bir hedef olmalıydı!

Beyin hedefi gördüğü zaman ona (hedefe) ulaşmak için gece gündüz, uyurken veya uyanıkken çalışmaya devam eder. Hedeflerini yazıya dökenler diğerlerine kıyasla hedeflerine varma konusunda %39,5 daha başarılı olmuşlardır. Hedeflerini yazıya döken ve arkadaşlarına konuyla ilgili rapor verenler hedeflerine yüzde 76,7 oranında daha çok ulaşmışlar.Hedeflerini yazmak ne kadar etkiliyse, hedeflerin gidişatı hakkındaki sonuçları arkadaşlarınla paylaşmak etkiyi iki misline çıkartıyor.Çocuklarımızın hedeflerini yazıp çalışma odalarının duvarlarına asmalarını teşvik edelim.Kendiniz de bir hedef belirleyip duvarınıza asabilirsiniz. :)

 

Foto: http://www.nasilcekildi.com/sisli-havada-nasil-fotograf-cekilir/