Eğitimin Reçetesi


İnternetin bir okul olduğu bu dönemde okullar gelecekte bilgiyi aktaran yerler olmaktan çıkıp eğitim için farklı görevler yüklenebilir.

Eğitimin Reçetesi

Teknoloji çevremizdeki dünyayı hızla değiştirdiğinden, birçok kişi teknolojinin insan zekasının yerini alacağından endişe ediyor. Bazı eğitimciler, teknolojinin yakın gelecekte artık öğretmek için öğrenci olmayacağından endişeleniyorlar. Çünkü teknoloji on yıllardır öğrencilere öğrettiğimiz bir çok görevi ve beceriyi devralabilir. Mesele şudur: Eğitim asla ortadan kalkmaz. İnternetin bir okul olduğu bu dönemde okullar gelecekte bilgiyi aktaran yerler olmaktan çıkıp eğitim için farklı görevler yüklenebilir.

Gelecekte sınıflar, eğitimcilere, her bir öğrenci hakkında bilgi edinmeleri için araçlar sağlayarak, onlara anaokulundan liseye ve işe alım sürecine kadar kişiye özel bir müfredat sunacak. Önümüzdeki beş yıl içinde yetenek testlerinin yanı sıra, e-öğrenme platformlarına ilişkin öğrenci davranışı, test puanları, katılım gibi uzun vadeli verileri kullanarak, öğrenciler hakkında bilgiler edinecek. Bulut bilişim ile sağlanan gelişmiş analitik, öğretmenlere; en riskli öğrencileri ve karşı karşıya oldukları engelleri öngörebilmeleri ve ardından, bireysel öğrenme tarzlarına dayanarak gerekli önlemleri önerebilmeleri için destek olacak.

Öğrenciler, bir öğrencinin yeteneklerine uyum sağlayacak çalışma araçlarıyla öğreneceklerdir. Bu demektir ki, ortalamanın üzerinde öğrenci, belli bir seviyeye ulaştığında zorlu görevler ve sorularla cezalandırılacaktır. Bir konuda zorluklarla karşılaşan öğrenciler, gerekli seviyeye gelene kadar daha fazla pratik yapma fırsatı bulacaklardır. Öğrenciler bireysel öğrenme süreçleri boyunca olumlu bir şekilde güçlendirileceklerdir. Bu olumlu öğrenme deneyimlerine neden olabilir ve öğrencilerin akademik yeteneklerine ilişkin güvenlerini kaybetme miktarını azaltacaktır. Ayrıca öğretmenler, hangi öğrencilerin hangi alanlarda yardıma ihtiyaç duyduklarını açıkça görebileceklerdir.

Artık gelecekte öğretmenler de doktorlar gibi (kan tahlili veya röntgen sonucu) veriye göre, rehber öğretmen veya benzer bir kurumdan gelen veriyi değerlendirip günde iki kere aç karna kitap okuma, günde bir, tok karna bir saat matematik şeklinde reçete elimize tutuştururlarsa şaşırmayın! Eğitimle kalın.

Foto:http://www.engineering.com/Portals/0/BlogFiles/DesignerEdge/1213/IBM1.jpg